रंजन मथाई ( जन्म- 24 मई, 1952)

May 24, 2017

रंजन मथाई (अंग्रेज़ी:Ranjan Mathai; जन्म- 24 मई, 1952, तिरुवला, केरल) भारत के पूर्व 'भारतीय विदेश सचिव' हैं। सन 1974 बैच के 'भारतीय विदेश सेवा' के अधिकारी रंजन मथाई का कार्यकाल 1 अगस्त, 2011 से 1 अगस्त 2013 तक रहा। उनका विचार है कि जनता की ग़रीबी, अशिक्षा, कृषि में पिछड़ापन और भ्रष्टाचार देश के लिए सबसे बड़ा अभिशाप है।


जीवन परिचय
रंजन मथाई का जन्‍म 24 मई, 1952 को तिरुवला (केरल) में हुआ था। उनके पिता थॉमस मथाई स्थानीय 'राष्ट्रीय सुरक्षा अकादमी' में शिक्षक पद पर तैनात थे। रंजन मथाई की माता का नाम सारा मथाई था। वे भी खडकवासला, पुणे में एक शिक्षिका थीं। श्री मथाई ने 'पूना विश्‍वविद्यालय' से राजनीति शास्‍त्र में स्‍नात्‍कोत्‍तर पास किया था। इसके बाद वे 1974 में 'भारतीय विदेश सेवा' में सम्मिलित हुए।


उनका विवाह गीता मथाई के साथ हुआ। मथाई दम्पत्ति दो पुत्रियों के माता-पिता हैं।


रंजन मथाई ने वियना, कोलंबो, वाशिंगटन, तेहरान और ब्रूसेल्‍स स्‍थित भारतीय मिशनों में कार्य किया है। विदेश मंत्रालय, नई दिल्ली में संयुक्‍त सचिव (बीएसएम) के रूप में जनवरी, 1995 से फ़रवरी, 1998 तक वे बंगला देश, श्रीलंका, म्यांमार तथा मालदीव के साथ भारत के संबंधों से संबंधित प्रभाग के प्रमुख रहे हैं।


रंजन मथाई फ़रवरी, 1998 से जून, 2001 तक इजराइल में और अगस्त, 2001 से जुलाई, 2005 तक कतर में भारत के राजदूत रहे। अगस्त, 2005 से जनवरी, 2007 उन्‍होंने लंदन स्‍थित 'भारतीय उच्‍चायोग' में उप-उच्‍चायुक्‍त के पद पर भी कार्य किया। उनका पिछला कार्यकाल मोनाको प्रिंसिपलिटी में सहप्रत्‍यायन के साथ फ़्राँस में भारत के राजदूत (जनवरी, 2007) के रूप में रहा।


Ranjan Mathai (born 1952) is an Indian diplomat who was a former Indian Foreign Secretary and Indian High Commissioner to the UK. Prior to this, he served as Foreign Secretary of India from 1 August 2011 to 31 July 2013.


Ranjan Mathai was born in Thiruvalla, Kerala, India. He did his post graduate studies in Political Science at the University of Pune. His father, Thomas Mathai, was a senior faculty member at the National Defence Academy. His mother Sara was a teacher at Khadakvasla, Pune.


Ranjan Mathai is a 1974 batch Indian Foreign Service Officer. Ranjan Mathai, former foreign secretary of India, has taken over as India's next high commissioner to the UK on Monday, 9 December 2013. He succeeds Jaimini Bhagwati, who retired recently. He was the Foreign Secretary for India prior to this position. On 31 July 2013, he demitted office and Sujatha Singh took over as the new Foreign Secretary.


He joined the IFS after completing post graduate studies in Political Science at the University of Poona. He has served in Indian Embassies in Vienna, Colombo, Washington, Tehran and Brussels.


As Joint Secretary (BSM) in the Ministry of External Affairs in New Delhi (January 1995 to February 1998), he headed the Division dealing with India's relations with Bangladesh, Sri Lanka, Myanmar and Maldives. Mathai has also served as Indian Ambassador to Israel – February 1998 to June 2001, and was the Indian Ambassador in Qatar from August 2001 to July 2005. He held the post of Deputy High Commissioner of India to the UK in London from August 2005 to January 2007.


He became Ambassador of India to France in January 2007.


Ranjan Mathai is married to Geetha Mathai.