नित्यानंद स्वामी (मृत्यु: 12 दिसम्बर, 2012)

December 12, 2017

नित्यानंद स्वामी ( जन्म: 27 दिसम्बर 1927 - मृत्यु: 12 दिसम्बर, 2012) उत्तराखंड के पहले मुख्यमंत्री और भारतीय जनता पार्टी के वयोवृद्ध नेता थे।


जीवन परिचय
27 दिसंबर 1927 को नारनौल हरियाणा में जन्मे नित्यानंद स्वामी का अधिकांश जीवन देहरादून में ही बीता। उनके पिता वन अनुसंधान संस्थान, देहरादून में तैनात थे। उनका विवाह चंद्रकांता से हुआ, दोनों की चार पुत्रियां हैं। दिवंगत स्वामी एक कुशल व्यक्तित्व के धनी थे। यही कारण रहा कि उन्हें 1950 में डीएवी कालेज के अध्यक्ष चुने गए। 50-60 के दशक में वह जनसंघ के सक्रिय कार्यकर्ता रहे और विभिन्न मज़दूर यूनियन के अध्यक्ष भी रहे। उन्होंने वकालत को अपना पेशा बनाया। शुरुआत में वह कांग्रेस से जुड़े रहे और बाद में भाजपा से जुड़ गए।


नित्यानंद स्वामी की चार बेटियां हैं। दो बेटियों की शादी एक ही घर में हुई है। ये बेटियां देहरादून के कांवली रोड स्थित आवास पर रहती हैं। नित्यानंद स्वामी भी अपनी इन्हीं दो बेटियों के साथ रहते थे।


जब 9 नवंबर 2000 को उत्तर प्रदेश से उत्तराखंड को अलग किया गया तो उस वक्त भारतीय जनता पार्टी की सरकार थी। संवैधानिक प्रक्रिया के तहत भारतीय जनता पार्टी के ही किसी वरिष्ठ नेता को अगले चुनाव तक मुख्यमंत्री बनाया जाना था। इसी क्रम में सबसे ऊपर नाम था नित्यानंद स्वामी का। नित्यानंद स्वामी उत्तराखंड के पहले मनोनित मुख्यमंत्री बने। 9 नंबवर 2000 से 29 अक्टूबर 2001 तक वे प्रदेश के मुख्यमंत्री थे। उनका कुल कार्यकाल 11 महीने 20 दिन रहा। इससे पहले वह वर्ष 1991 में उत्तर प्रदेश में विधान परिषद के उपसभापति रहे और 1992 में सभापति बने। सक्रिय राजनीतिक जीवन के आरंभ में दिवंगत स्वामी वर्ष 1969 में अविभाजित उत्तर प्रदेश राज्य में देहरादून विधानसभा क्षेत्र से विधान परिषद से सदस्य निर्वाचित हुए।


12 दिसम्बर 2012, बुधवार को सुबह सीएमआई अस्पताल देहरादून में नौ बजकर 35 मिनट पर उन्होंने अंतिम सांस ली। वह 84 वर्ष के थे। मंगलवार रात को अचानक स्वास्थ्य खराब होने पर उन्हें सीएमआई अस्पताल में भर्ती कराया गया था। जहां चिकित्सीय परीक्षण के लिए उन्हें वेंटिलेटर पर रखा गया था। बुधवार सुबह उन्होंने दम तोड़ दिया।


Nityanand Swami (born Nityanand Sharma, 27 December 1927 – 12 December 2012) was the chief minister of the Indian state of Uttarakhand, named Uttaranchal during his administration. He was the first chief minister of the state, serving from 9 November 2000 to 29 October 2001.


Swami was born in Narnaul, Haryana, and spent almost all his life in Dehradun where his father served in Forest Research Institute. He entered the Freedom Struggle at an early age, under the umbrella of Rashtriya Swayamsevak Sangh, and contributed in the local resistances at Dehradun. Swami, as he was known among his friends was not only an intellectual but also a debater and spokesman. He was declared all round student of Dayanand Anglo-Vedic College, Dehradun in year 1949-52. In the 50's and 60's he was a worker of Bharatiya Jan Sangh and president of various trade unions; he preferred the non violent hunger strike Satyagraha in contrast to violent strikes of Bandh.


Lawyer by profession, Swami entered active politics under the Bharatiya Jan Sangh. He had switched to the Indian National Congress for a brief period of time and to the Bharatiya Janata Party since then. As many as 18 times he was put in prison by the establishment when he supported the cause of struggling labourers. He participated in a number of hunger strikes.


In 1969 Swami was first elected as the member of Uttar Pradesh Legislative Assembly from the Dehradun constituency. In 1984, he was elected into the Uttar Pradesh Legislative Council from the graduate constituency of Garhwal and Kumaon. Swami represented the constituency of Garhwal and Kumaon for three years. He became Deputy Chairman of the Legislative Council of Uttar Pradesh in 1991 and was unanimously elected the Chairman of the same in 1992. Swami was elected the chairman of the up legislative council in 1992.


Swami worked behind the scenes in the struggle for separate Uttaranchal state. As the chairman of the council he pursued matter and policies to uplift the qualities in these fields through various umbrella NGOs.[clarification needed] He was honoured with the "Pride of the Doon" Award from Doon Citizen Council, Dehradun, in recognition of distinguished contributions to the region. The soft-spoken Swami was honoured with the Uttar Pradesh Ratna in 2000 for the dedicated public work on "Rashtrabhasha" Hindi. He was awarded the Sahitya Bharati by Hindi Prachar Samiti in 1994.


On 9 November 2000, Nityanand Swami took the oath as first chief minister of the new state of Uttaranchal (now Uttarakhand) He was asked by the Bharatiya Janata Party (BJP) leadership to acquire the newly created office of Chief Minister. He served from 9 November 2000 to 29 October 2001 in the office and then resigned voluntarily in favour of Bhagat Singh Koshyari when asked by the BJP leadership.


He was married to Chandrakanta Swami and has four daughters. He is survived by his daughters.
He died at the age of 84, at the Combined Medical Institute (CMI), Dehradun on 12 December 2012.